2019 елның 17 июле, чәршәмбе

16 июльдә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының беренче урынбасары Николай Титов рәислегендә комиссия Арча районы авыл хуҗалыгы оешмаларының 2019 елгы уңышны җыеп алуга әзерлеген тикшерде. Комиссия эшендә муниципаль район башлыгы Илшат Нуриев, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының техник яктан яңадан җиһазландыру секторы мөдире Ян Клетенков, «РСЦ» ФДБУ Татарстан Республикасы филиалының Биектау районара бүлеге башлыгы Сәгыйть Сәлахетдинов, район авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы Ренат Гатиятов, Арча муниципаль районының дәүләт техник күзәтчелеге инспекциясе башлыгы Габделхак Касыймов, «Россельхозцентр» ФДБУ филиалының район бүлеге башлыгы Рүзәл Мортазин, авыл хуҗалыгы идарәсе белгечләре, хуҗалыклар җитәкчеләре катнашты.
Комиссия һәр комбайнны җентекләп тикшерде, өстәвенә, гамәлдә. Двигатель эшли башлады, һәр агрегатның ничек эшләвен карадылар һәм тыңладылар. Барлык комбайннар да бер-бер артлы герметизация уздылар, ягъни салам һәм ашлык катнашмасын ачык суктырдылар. Комиссия карап чыккан вакытта ачыкланган кечкенә генә җитешсезлекләр якын көннәрдә кичекмәстән төзәтеләчәк. Шулай ук янгын сүндерү чаралары һәм беренче медицина ярдәме күрсәтү өчен акча булуы исәпкә алынды.
"Курса МТСы» ширкәте хуҗалыгында комиссия игътибарын яшь кыз Зилә Минһаҗева, Г. Тукай исемендәге Арча педагогика көллиятенең 2 курс студенты Зилә Минһаҗева җәлеп итте. Булачак педагог быел урып-җыю вакытында әтисе ярдәмчесе булып эшләячәк.
Визит барышында Николай Титов авыл хуҗалыгы оешмалары җитәкчеләре белән очрашу уздырды, анда урып-җыюны уздыру буенча төп мәсьәләләр турында фикер алыштылар. Министр урынбасары эш планеркасында урып-җыюда һәм урып-җыюда мәшгуль хезмәткәрләрнең мотивациясенә һәм тукландыруына аерым игътибар бирде.