апрель, 2017 ел
җомга

14 апрельдә район Советының законнарны үтәү, җәмәгать тәртибен саклау буенча даими комиссиясенең утырышы булды. Утырышны район башлыгы урынбасары Любовь Осина алып барды.

Арча Мәдәният йортында “Җидегән чишмә” Арча халык театры Илгиз Зәйнинең “Бабайлар чуагы” пьесасы буенча сәхнәләштерелгән “Китмә, сандугач” спектаклен (режиссерлары Рафис Сәлахетдинов һәм Харис Сафин) сәхнәгә куйды.

Арчаның 10нчы бакчасында (җитәкчесе Миләүшә Гарифуллина) мәктәпкәчә белем бирү учреждениеләрендә эшләүче педагоглар арасында “Уен – җитди эш” дигән ярыш булды.

12 апрельдә язгы кыр эшләренә әзерләнү һәм үткәрү буенча район штабының утырышы булды. Анда муниципаль район башлыгы Илшат Нуриев, район авыл хуҗалыгы һәм азык–төлек идарәсе җитәкчесе Ренат Гатиятов, “Госсорткомиссия” федераль учреждениесе филиалы җитәкчесе Виталий Новичков катнашты.

Язучы, галим Нәкый Исәнбәттән: “Татар халкы гасырлар буе милләтен ничек саклап кала алган?” – дип сорагач, ул: “Татарны ислам дине һәм мәгърифәт саклап калды”, – дигән.

12 апрельдә Арча муниципаль районында коррупциягә каршы тору буенча эшне координацияләү буенча комиссия утырышы булды. Аны муниципаль район башлыгы Илшат Нуриев алып барды.

Шушы көннәрдә Арчада “Тормыш – бәһасез бүләк” дигән акция үткәрелде.

Питрәч районында туып–үсә Галия апа. Яшьлеге сугыш елларына туры килгән кызга барысы да эләгә: урманын да кисә, симәнә ашлыгына Балык Бистәсенә кадәр барган чаклары була. Сугыштан соң ул туган авылында фермада эшли. 1953 елда Кәчегә килен булып төшә ул – фронт юлларын узган Нурислам атлы егет белән яңа тормыш башлыйлар.

Минсөгъдә Сабированы юбилее белән котларга килгән район башлыгы урынбасары Любовь Осина, Иске Кырлай авыл җирлеге башлыгы Фәргать Сираҗетдинов, вакытлыча район социаль яклау бүлеге җитәкчесе вазыйфасын башкаручы Резидә Галиуллина белән күрештерде.

12 апрельдә Арчада яшәүче Солтания Хәмитова да 90 яшьлегенә аяк басты. Аны котларга район башлыгы урынбасары Любовь Осина һәм вакытлыча район социаль яклау бүлеге җитәкчесе вазыйфасын башкаручы Резидә Галиуллина килде.