май, 2017 ел
җомга

Быел район мәктәпләрендә 5258 бала белем алды. 25 майда алар өчен шатлыклы көн – “Соңгы кыңгырау” тантанасы булды. 11нче сыйныфны тәмамлаучы 193 егет һәм кыз өчен мәктәптә чынлап та соңгы кыңгырау яңгыраган көн иде бу. Алда аларны бердәм дәүләт имтиханнары, югары уку йортлары, олы тормыш юлы көтә. 9нчы сыйныфны тәмамлаучы 558 укучы төп дәүләт имтиханы бирәчәкләр.

Быелгы уку елында Шушмабаш мәктәбе “Татарстан Республикасы гомуми белем бирү оешмаларында дәүләт телләрендә иң яхшы укыту тәҗрибәсе” бәйгесендә җиңеп, 1 млн. сум грант отты. Укытучылары да җиңү яулады. Ә бит бәйгедә катнашу өчен күпме мәгълүмат тупларга кирәк! Валлаһи, шулаймы икән, дип карарга мәктәпкә Казаннан бер төркем делегация кайтып төшкән. Һәм, менә, Шушмабаш мәктәбе – җиңүче!

Район мәгариф учреждениеләре профсоюз хезмәткәрләренә көн килеште. Иртәдән кояш иде. Төшке аштан соң эшкә тотындылар.

Яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге җитәкчесе Ильяс Габделгазизов белән язгы кыр эшләре барышында үзләрен үрнәк итеп күрсәткән яшьләрне бүләкләргә басуларга юнәлдек. Аларның төрле хуҗалыктан булуларын исәпкә алсак, районның бер чигеннән икенче чигенә йөреп, әйләнеп чыктык дисәк тә була. Һәркайда хезмәт шавы, трактор гөрелтесе.

2017 елның 1 маендагы 89 номерлы Федераль закон белән “Ятим балаларны һәм ата–ана тәрбиясеннән калган балаларны социаль яклау буенча өстәмә гарантияләр турында”гы Россия Федерациясе Законына үзгәрешләр кертелде.

Түземсезлек белән көтеп алынган җәйге каникуллар, ниһаять, килеп тә җитте. Укулар тәмамланырга да санаулы көннәр генә калды. Җәй Арча районы мәктәпләре укучыларына нәрсәләр вәгъдә итә? Бу хакта сөйләшү өчен без район мәгариф идарәсе җитәкчесе урынбасары Миләүшә Шакировага мөрәҗәгать иттек.

2017 елның әле биш ае да үтмәде, җәяүлеләр гаебе белән ике юл–транспорт һәлакәте теркәлде инде. Иң аянычы, аларда ике кеше һәлак булды.

Һәр ел май ахырында район мәктәпләренең унынчы сыйныф егетләре һәм Арча педагогика көллияте, Арча агросәнәгать көллияте студентлары – булачак солдатлар биш көнлек җыенга чакырыла.

Халыкара гаилә көнендә районыбыздан ике әни Ашабаштан Сәрия һәм Яңасаладан Гөлназ ханымнар — ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин белән очрашуда булып кайтты. Биредә булган кешелеклелекне, очрашудан алган тәэсирләрен рухланып сөйли алар.