февраль, 2018 ел
чәршәмбе

Беркөн безгә шатлыклы хәбәр килеп иреште: Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Татарстан Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгының коллегия утырышында: “Бүген яшьләрнең һәркайсының диярлек машинасы бар, күп кенә өлкәннәрнең исә шәхси транспорты юк. Аларга шул ук хастаханәгә барып кайту өчен дә ярдәм кирәк. Шуңа күрә муниципалитет эчендә автобус маршрутлары булдыруны күздә тоткан программа эшләргә тырышачакбыз”, – дигән, шушы максатка 190 миллион сум акча да бүлеп бирү планлаштырылган иде.

– Бездә сыер савучылар уртача 25 мең сум алып эшли. 30-35 мең алучылар да бар, – ди “Игенче” хуҗалыгы җитәкчесе Илнар Гайнетдинов. –Алай дә әле эшкә киләм дип ашкынып торучылар юк.

Соңгы вакытта “НАСКО”* иминият компаниясенә бәйле кайбер сүзләр ишетелгәләде. Имеш, әлеге компания бетә икән, дип сөйләүчеләр дә табылды. Әлбәттә, ул ашыгыч нәтиҗә ясарга яратучылар сүзе генә булып чыкты.

Кайсы табиб белән сөйләшсәң дә, чаңгы шуу бәхет гормоннары бирә, дияр. Чаңгыда йөрү сулыш органнары, йөрәк эшчәнлеген яхшырта, кан басымын көйли, мускулларны ныгыта. Россиядә күмәкләп чаңгы шуулар кеше сәламәтлеген кайгыртып оештырыла. Әле менә яңа гына, узган шимбәдә үткәрелде ул.

Соңгы бер–ике көндә Казанбаш мәктәбендә булган хәлләр телдән төшмәде. Интернетта да укучыларның мәктәп ашханәсендә тукланып, массакүләм агуланулары турында хәбәрләр таралды. Каяндыр укып түгел, үз колагыбыз белән ишетү максатыннан без район мәгариф идарәсе җитәкчесе Алмаз Ибраһимов белән очрашып әлеге хәлләргә ачыклык кертергә тырыштык.