февраль, 2018 ел
җомга

Узган ел ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль бүлеге һәм район эчке эшләр бүлеге хезмәткәрләре Шурабаш һәм Гөберчәк авылларындагы шәхси кибетләрдә күпләп легаль булмаган спиртлы эчемлек сатылуын фаш иткән.

Урта Бирәзә авылындагы клуб төзелешен күреп хәйран калдык. Әле ел башында гына эшкә тотынганнар иде, шул арада түбәләп тә куйганнар.

Котырган буранның ахыры Кәче авылында хәерле тәмамланмады. 6 февраль иртәсендә үз өендә чыккан янгында 88 яшьлек Фатыйх Вәгыйзов янып үлде. Бу вакыйга барыбызны да тетрәндерде. Кәче авылына юл тоттык.

12 февральдә Арчада яшәүче Зәйтүнә Юнысовага 95 яшь тулды. Аны юбилее белән котлап район башлыгы Илшат Нуриев килде. Әбекәйгә Россия Президенты В.Путинның һәм үзенең Рәхмәт хатларын, бүләк тапшырды.

Районда Зөфәр Ильясовны күпләр белә. Арчаның 5нче гимназиясендә физкультура укытучысы булып эшли. Тыныч, мөлаем кеше. Андыйларны ихтирам итми мөмкин түгел. Үзе: “Мин тыныч. Әмма кызсам, каты кызам...” – ди. Зөфәр 60 яшьлек юбилеен кызыклы итеп үткәрде.

Яңа Кенәрдә яшәүче Рәйсә Сәмигуллина 90 яшьлек юбилеен балалары һәм оныклары янәшәсендә билгеләп үтте. Район башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Рамил Гарифҗанов юбилярга Россия Президенты Владимир Путинның, район башлыгы Илшат Нуриевның Рәхмәт хатларын, чәчәк бәйләме һәм бүләк тапшырды.

“Ир солтаны” бәйгесен караган саен искитәрлек, әйтеп бетергесез талантлы, сокланып туя алмаслык ир–егетләребез булуына хәйран калам. Егет кешегә 70 төрле һөнәр дә аз, диләр. Нинди 70 кенә, 170 төрле һөнәр дә аз аларга.

Быелгы 14 февраль Гашыйклар көне arskmedia.ru сайтының “Син – минеке, мин – синеке” фотоконкурсында катнашучылар өчен аеруча истә калырлык булды. “Арча хәбәрләре” газетасы редакциясе район Мәдәният йорты хезмәткәрләре белән бергәләп алар өчен махсус бәйрәм тамашасы уздырды.

Арча үзәкләштерелгән китапханәләр системасы өчен 2017 ел уңышлары белән истә калды.

Арча муниципаль районы Иҗтимагый советы утырышында коррупциягә каршы көрәш мәсьәләсе турында сөйләшенде. Утырышта район башлыгы урынбасары Любовь Осина катнашты.