март, 2018 ел
җомга

Ашытбашта бул да, Рәис Шәкүровны күрми ничек китәсең инде? “Кыярлар өлгерде, карап кит!” – дип шалтыраткан да иде әле. Аның бүген Арчада сәүдә итә торган көне, сәгать бергә кайтып җитәм, дигән иде – минуты минутка туры килә язды.

21 мартта Арча муниципаль район башлыгы Илшат Нуриев Россия, Татарстан күләмендә җиңүләр яулаган көрәшчеләрне, аларның тренерларын кабул итте.

Мәрьям һәм Рәфгать Гайнуллиннар Арчада гына түгел, районда танылган шәхесләр.

Арчада яшәүче Сәрия Фәрхетдинова 91нче яше белән бара. Декабрь азагында район башлыгы урынбасары Любовь Осина юбилярны 90 яше белән котлаганда, 95 яшеңдә дә Президент котлавын алырга насыйп булсын, дип теләде.

Кәчедә яшәүче Мөнирә Фазылҗанованы район башлыгы урынбасары Любовь Осина 90 яшьлеге белән котлады.

Илһамия Гыйсмәтуллина Буа районының Яңа Тинчәле авылыннан. Хәзер Арчада яши.

Шушмабаш авыл җирлеге башлыгы Вәзир Сәгыйтов: “Носы буасында балыкчылар ярышы үткәрәбез, килегез”, – дип чакырып китте.

Беркөн Урта Сәрдә авылына “Татар халык ашлары” дигән кичәгә чакырдылар. Нинди чара булыр икән бу, дип кызыксынып куйдым. Аннан бу якларга сирәк барыла, кешеләре белән дә якыннанрак танышасы килде.

Алга киткән илләрдә медицина тикшерүләре мәҗбүри үткәрелә. Мәсәлән, ашказаны рагы күп булган Япониядә 30дан узган һәр кешегә ел саен ашказанына гастроскопик тикшерү уздырыла. Чир башлангыч чорында дәвага бирешә. Сүзебез бүген яман шеш турында булыр. Әңгәмәдәш – район онкологы Илшат Ибәтуллин.

2018 елның 15 мартында җәмәгать суды Зәйнәбхон Жорабаеваның җинаять эшен карады. Ул РФ Җинаять кодексының 322.2нче маддәсендә күздә тотылган җинаятьне эшләүдә гаепләнә.