март, 2018 ел
чәршәмбе

Район авыл хуҗалыгы һәм азык–төлек идарәсенең финанс–икътисад бүлеге җитәкчесе Марат Абдуллин Айван авылына барып килергә тәкъдим итте.

Әйе, ветераннар картаймый, алар мәңге яшь. 60, 70 яшьне вакласалар да, йөрәкләре 18дә аларның. Үзебезнең күз алдында бит, җәмәгать эше белән шөгыльләнәләр, изгелек кылырга кирәк булса да, алар беренче урында. Ә сәнгатькә гашыйклары сәхнәдән төшми, бәйгеләрдә катнашып җиңүләр яулый. Районда берәр чараның ветеран артистларыбыздан башка үткәне бармы? Мөгаен, юктыр.

Яңа Кенәрдән Әфганстанда армия хезмәте үткән Яңа Кенәр балыкчылар оешмасы рәисе Рашат Салихҗанов балыкчылар ярышына чакырды.

Тиздән имтиханнар башлана. Шул уңайдан без район мәгариф идарәсенең Бердәм дәүләт имтиханнары координаторы, методист Ирина Глазкова белән сөйләштек.

Солдат хатлары... Ватаныбыз азатлыгы, безнең бәхетле киләчәгебез өчен аяусыз көрәшкән, сугышлар барышында яу кырында башларын салган әби–бабаларыбыздан калган бердәнбер истәлек, дары исен үзенә сеңдергән шул елларның бердәнбер шаһиты алар. Аларда кеше язмышы, солдатларның әти-әниләренә, сөйгәннәренә, балаларына, туганнарына юллаган иң саф, иң ихлас хисләре, мәхәббәтләре чагылган. Аларның күбесе сакланып та калмаган. Ә кайберләрен, еллар үтеп саргаеп беткән өчпочмаклы солдат хатларын ияләре музейларга тапшырган.