июнь, 2018 ел
чәршәмбе

14 июньдә Бөтендөнья кан бирүчеләр көне. Казандагы Татарстан Республикасы Кан үзәге медицина хезмәткәрләре командасы 7 июньдә Арчага килде. 8 июньдә Яңа Кенәргә барасылар. Кан алу мобиль станциясе иртәдән Арча поликлиникасы янында эшне башлап җибәрде. Кан бирүчеләр булырмы икән? Күңелдә әнә шундый сорау иде.

Сезне милли бәйрәмебез белән котлыйм!

Күп гасырлар дәвамында Сабантуй иң яраткан, шатлык- лы һәм көтеп алган вакыйга булган һәм шулай булып кала. Сабантуй – безнең халыкның үзенчәлекле мәдәният чыганагы, милли рухның хәзинәсе һәм дуслар, туганнар, авылдашлар белән очрашу өчен менә дигән мөмкинлек. Бетмәс–төкәнмәс тере чыганак буларак, ул буыннар дәвамчанлыгын тәэмин итеп, безнең мәдәниятебезне баета.

17 июнь, 2018 ел, Арча шәһәре, стадион

Кунакларны каршы алу.

Милли фольклор йортларны карау.

Пролог “Сабантуйга шаян күзен кыса сөлгеләрнең милли бизәге”.

Тантаналы өлеш.

Бәйрәмне ачу 10.00-11.00)

- Арча муниципаль районы башлыгы И.Г.Нуриевның котлавы.

Сабантуй флагын күтәрү

Кыр батырларын бүләкләү

Ул июньдә туган. 13е. Ә апрельнең җылы, кояшлы соңгы көннәренең берсе безне Ринат абыйдан мәңгелеккә аерды. Ринат Әхмәтгали улыннан башка яшәвебезгә елдан артты инде. Тик күңелнең һаман бу югалту белән килешәсе килми, менә Ринат абый килеп керер дә, авызына каратып куяр сыман.

Ел башында гына Мәмсәдә яшәүче Гарифә Касыймованы 100 яшьлек юбилее белән котлаган идек. Шушы көннәрдә Түбән Пошалымда яшәүче Әкълимә апа Шәйдуллинаның тууына бер гасыр булды. Иң кызыгы шунда, алар икесе дә Күлтәс авылында туып, бергә уйнап үскәннәр, дус кызлар булганнар.

“Пар яшәгәннәр тигезлекләре белән болай да бәхетле”. Иске Чүриле авылыннан 50, 40 ел бергә яшәгән парлар турында язарга утыргач, Иске Кырлай авылыннан Рәшидә апа Хәсәнованың шушы сүзләре искә төште. Чыннан да, тигезлек – зур бәхет. Яныңда серләшү, киңәшләшү, ярдәмләшү, аркылы яткан бер тактаны гына алып кую өчен булса да ирең, елмаеп каршы алырга хатының булу бәхет түгелмени.

2014 елның 18 декабре Хәкимҗановлар гаиләсенә олы шатлык алып килә: Азат белән Эльмира игезәк сабыйларның әти-әнисе булу бәхетенә ирешә. Балаларга исемне дә чын үзебезчә Әнис белән Әминә дип куштыра бәхетле әти-әни. Тик шатлык хисләре генә озакка бармый: табиблар Әнискә тумыштан йөрәк чире диагнозы куя. Эльмира йөкле вакытында даими табиб күзәтүендә булып, УЗИдан да гел тикшеренеп тора, ул чакларда бар да әйбәт була, авырту бала дөньяга килгәч кенә ачыклана.

10 июнь көнне Менделеевскида  21 яшькэ кәдәр яшьләр арасында тхэквондо буенча  Идел Буе Федераль округы Беренчелеге узды .  Татарстан Республикасы командасы -1 нче урын алды

Татарстанның  Арча  районы “Тукай” ҖЧҖ базасында  «Иң яхшы  сабанчы-2018» конкурсы  узды. Чарада  район башлыгы  Илшат Нуриев,  районның  Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе  башлыгы    Ренат Гатиятов,  Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының  АПКны    инженер-техник  тәэмин итү бүлеге  башлыгы    Ришат Булатов,   аның   урынбасары  Илнар Габбасов, РФ АПК хезмәткәрләре һөнәр берлегенең Татарстан  республика оешмасы рәисе  Фәридә Гарифуллина, ТР  Дәүләт техника күзәтчелегенең    район бүлеге,  «Россельхозцентр» ФДБУнең  ТР  филиалы белгечләре,  хуҗалыклар  җитәкчеләре  һәм белгечләре  катнашты.