2024 елның 3-5 маенда Татарстан Республикасы территориясендә һава торышының начарлануы турында отчет-консультация

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

3-5 майда Татарстан Республикасы территориясендә һава торышы циклонның арткы өлеше төньяк һава агымнары тәэсирендә барлыкка киләчәк. Температура фоны сизелерлек төшәчәк, һәм явым-төшем кайвакыт кар формасында күзәтеләчәк. Яңгыр, кар һәм кар кайвакыт җомга, 3 май һәм шимбә, 4 май; явым-төшем кыска вакытлы зарядка рәвешендә төшәчәк, күренүчәнлекнең сизелерлек начарлануы. Төньяк-көнбатыш җиле дә көчәячәк, кайбер урыннарда 15-20 м / с буран. Төнлә температура көтелә: 3 май 0 .. + 2 °, һавада һәм җирдә 0 ..- 3 °, 4 майда бөтен җирдә температура 0 ..- 5 ° ка кадәр төшәчәк. Көндез температура +3 .. + 8 ° тан артмас. Төнлә һәм иртән юлларның кайбер бүлекләрендә бозлы шартлар барлыкка килергә мөмкин. Якшәмбе, 5 май, төнлә явым-төшем булмаячак, көндез урыннарда яңгыр ява. Төнлә температура +1 дән -4 ° га кадәр, көндез һава +6 .. + 11 ° ка кадәр җылыныр. Киләсе атнаның беренче яртысында салкын һава торышы шулай ук ​​Татарстанда катнаш явым-төшем белән дәвам итәчәк .

Рәсәйнең Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының төп дирекциясе хәбәр итә:

Airавада һәм туфрак өслегендә аяз булган очракта халык өчен тәкъдимнәр

Кыш бабай аркасында, авыл хуҗалыгы культураларының - чәчәк һәм аналык йомыркалары, таш җимеш һәм нарат культуралары һәм җылылык яратучы үсемлекләр куркынычы арта. Белгечләр утыртуларны саклау чараларын күрергә киңәш итәләр. Яшь үсентеләрне аяздан саклап калу өчен бакчачылар тарафыннан иң практик һәм еш кулланыла торган ысул - үсемлекләрне каплау. Материал түбән җылылык үткәрүчәнлегенә ия булырга тиеш (тупас тышланган кәгазь, күпер белән капланган, салам яки камыш түшәкләре). Сез шулай ук ​​культураны туңудан саклый аласыз (тәмәке тарту), төтен бомбалары яки төтен өемнәре кулланып. Төтен бомбасы матдә катнашмасы белән тутырылган, янгач, чәчәкле агачка зыянсыз күп төтен чыгара. Төтен бомбасы 8-10 минут дәвам итә. Төтен өемнәрен әзерләү өчен чимал салам, кисточка, үлән, торф, яфрак, пыяла, чүп үләне, көнкүреш чүп-чарын кулланыгыз - әкрен генә янып торган (исерүче) һәм күп төтен чыгаручы (дым материаллары тышка урнаштырылырга мөмкин). Факт - бакчаны аяздан саклаучы ут түгел, ә төтен ул җиргә тарала һәм аңа салкын булырга һәм эсселектән баш тартырга мөмкинлек бирми.

Windил артканда:

1. Биналардан чыгу һәм өйдә калуны чикләргә киңәш итәбез. Балаларны игътибарсыз калдырмаска кирәк.

2. Әгәр көчле җил сезне читтә тотса, без җир асты юлларында яки подъездларда сыенырга киңәш итәбез. Сез өй стеналары янындагы көчле җилләрдән яшерергә тиеш түгел, чөнки шифер һәм башка түбә материаллары түбәләрдән төшәргә мөмкин. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына һәм бетмәгән биналарга кагыла.

3. Урамда сез такталардан, билгеләрдән, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торырга тиеш

4. Сез зур агачлар янында булырга тиеш түгел, яисә алар янындагы машиналар куярга тиеш түгел - җил өзелгән ботаклар зур куркыныч тудырырга мөмкин.

5. Электр линияләре астында тору һәм көчле җилдә төшкән электр чыбыкларына якынлашу куркыныч.

6. upperгары кат тәрәзәләреннән ватылган пыяла, шулай ук ​​түбә һәм җил өзелгән шакмак элементлары куркыныч тудырырга мөмкин. Бу куркыныч төзелә торган яки яңартылган биналар янында арта.

7. Өйдәге барлык тәрәзәләр дә бик ябык булырга тиеш, егылып төшә торган әйберләр балконнан һәм логиядән чыгарылырга тиеш

8. Сезнең яшәү яки эш урыныгыздагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ерак торырга кирәк