сентябрь, 2017 ел
җомга

Быел иң югары нәтиҗәләргә ирешкән 200 комбайнчы 100әр мең сум Президент бүләкләре алачак. Әлегә республика буенча алдынгылар исемлегендә безнең районнан ике кеше бар. Тукай хуҗалыгыннан Рәдиф Сәфәров игеннәрне суктыруда, “Лотфуллин З.Р.” ширкәтеннән Илдус Саттаров уруда эшли.

Район Советының социаль мәсьәләләр буенча даими комиссиясе утырышы кысаларында район башлыгы урынбасары Любовь Осина җитәкчелегендә авыл җирлекләре башлыклары Сеҗе авыл җирлегендә булдылар. Биредә алар  бу җирлектә 3–7 яшьлек балалар өчен мәктәпкәчә белем бирү мөмкинлеге, мәгариф учреждениеләре эше, аларның ягу сезонына әзерлеге белән кызыксындылар.

Республика көнендә Утар Атыда чын бәйрәм рухы хакимлек итте. Ныклап төзекләндерүдән соң мәдәният йортын ачу тантанасы узды биредә. Авыл халкының шатлыгын уртаклашырга Татарстан Республикасының Архив эше буенча дәүләт комитеты рәисе Ирада Әюпова, район башлыгы Илшат Нуриев та килде.

1 сентябрьдә Апазда ныклап төзекләндергәннән соң “Гөлчәчәк” балалар бакчасы ачылды.

“ТАТМЕДИА” акционерлык җәмгыяте елга ике тапкыр, ягъни, вакытлы матбугатка язылу кампаниясе чорында, үз газета–журналларына язылучылар арасында “Газета–журналларга язылган өчен телевизор” дигән акция оештыра.

Яңа Кенәрдә яшәүче Тәлгать Шәрипов гомеренең 95 яшьлеген билгеләп үтте. Юбилярны котларга килгән район башлыгы Илшат Нуриев РФ Президентының һәм үзенең Рәхмәт хатларын, бүләк тапшыргач юбиляр белән хатирәләрен уртаклашып сөйләшеп утырды.

Маһирә Габидуллина Үгез-Елганың иң өлкән кешесе. 4 сентябрьдә аңа 90 яшь тулды. Юбилярны гомер бәйрәме белән котлап килгән район башлыгы урынбасары Любовь Осина аңа РФ Президенты Владимир Путинның һәм район башлыгы Илшат Нуриевның Рәхмәт хатларын, бүләк тапшырды.

2017 елның җәй башында Казанда яшәүче В.,П. һәм К. Арчага кайталар. Шәһәргә аның матурлыгын күрер өчен генә дә килүчеләр аз түгел. Әмма боларның максат башка, кибеткә кереп сәүдә залыннан 17 кап кофе алалар да, кием астына яшереп чыгып та китәләр.

Гражданнарның коммуналь–көнкүреш ихтыяҗларын тәэмин итү өчен газ бирү килешүен үтәүне туктату тәртибе һәм шартлары 2008 елның 21 июлендә РФ Хөкүмәтенең 549 номерлы карары белән расланган Кагыйдәләрдә билгеләнгән.

Районда заманында туризм киң җәелдерелгән иде. Нинди ярышка бармасыннар, безнекеләр җиңү яулап кайта. Бу ул еллар өчен гадәти күренешкә әверелде. Ул ару–талуны белмәс, үзен бөтен барлыгы белән спортка багышлаган, хәзерге вакытта сәламәтлекләре чикләнгән балалар өчен бочче секциясе алып барган, алар белән дә Россия чемпионатларында җиңеп кайткан Фәрит Минхәиров тырышлыгы нәтиҗәсендә булды. Әмма соңгы вакытта туризм спорты сүнеп торды. Дөрес, кайбер авыл һәм Арча мәктәпләрендә секцияләр эшләп килә. Ә менә шәһәрнең үзендә анысы да юк иде.