декабрь, 2017 ел
чәршәмбе

22 декабрьдә Арча районы авыл хуҗалыгы һәм азык–төлек идарәсе җитәкчесе Ренат Гатиятов, ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык–төлек министрлыгының хуҗалык итүнең кече формаларын үстерү бүлеге җитәкчесе Фәнис Рәфыйков, бүлек белгече Дамир Гыйлаҗев күңелле вакыйгаларда катнаштылар. Ашабаш авылында яшәүче Илдус Кәримов “Башлаучы фермер” программасы буенча 1,5 млн. сумлык грант откан иде. Ул 50 баш мөгезле эре терлеккә исәпләнгән ферма төзеде. 22 декабрьдә әлеге ферманы ачу тантанасы булды.

Үткән шимбәдә кичке сәгать 7дә Арчаның Казансу паркының икенче өлеше Кыш бабай, Кар кызы белән тантаналы шартларда ачылды. Район башлыгы Илшат Нуриев Арчада шундый матур, уңайлы парк төзелгәне өчен Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнехановка рәхмәт әйтте, районда төзелешләр дәвам итәчәк, төзелгәнне саклап тотарга, сәламәт тормыш рәвеше белән яшәргә чакырды һәм халыкны Яңа ел белән котлады.

Беркөн кичке якта “Көнбатыш” территориаль җәмәгатьчелек үзидарәсе җитәкчесе Ирек Минзин шалтыратты. “Бездә чыршы бәйрәме була, кунакка килегез”, – диде ул. Ничек шулай чын күңелдән эндәшкәндә каршы килеп була ди? Аннан беләм бит, территориаль җәмгатьчелек үзидарәләре оештырган һәр чара югары дәрәҗәдә уза. Чөнки аларның җитәкчеләре берсеннән–берсе тырыш, булдырам дип йөри торган, тиктормас, әллә нинди фантазияләргә ия, шул ук вакытта бераз гына хыялый да.

Яңа ел бәйрәмнәре алдыннан Кыш бабай һәм Кар кызы гомүм белем бирү оешмаларына йөри алмаучы инвалид балаларны өйләренә барып котладылар.