Хәбәрләр

Язмыш безне яшьли сынады. Әфганчылар белән очрашу кичәсе

Арча мөхтәсибәте призына чаңгы ярышлары.

10 майда табылган Нуретдин Бәдретдиновның җәсәден туган авылы Мөрәле зиратына алып кайттылар. Җирләүдә авыл халкы, сугышчы якташыбызның туганнары, оныклары белән бергә Арча һәм Әтнә районнары буенча хәрби комиссар Алмаз Борһанов, “Сугышчан туганлык” оешмасы рәисе Сергей Баһаветдинов, Арча ДОСААФы җитәкчесе Рөстәм Алеев, хәрби ветераннар, Сеҗе авыл җирлеге башлыгы Гөлфия Гыйбадуллина һәм авыл балалары да катнашты. Якташыбызны Санкт-Петербургның “Невский пятачок” эзләү отряды Петербург өлкәсенең “Нева пятачогы”нда таба. Кировск-Санкт-Петербург трассасыннан 30 метр гына ераклыкта, 20-30 см туфрак белән капланган булган һәм шәһәргә дә 30 чакрым ераклыкта яткан аның мәете.Нуретдин Бәдретдиновның туган ягына җәсәде генә түгел, шәхси әйберләре дә кайтты: медальоны (анда кан төркеменә кадәр язылган), су савытлары, башыннан һәм күкрәгеннән табылган снаряд кыйпылчыклары һәм ботинкалары (чын күннән тегелгән булган), хәтта 1937 елгы 10 тиенлек акча. Әлеге истәлек-ядкәрләр мәктәп  музеенда урын алды.

Сеҗе мәдәният йортында “Онытмыйк Җиңү батырларын, алар өчен үлем юк җирдә” девизы кысаларында узучы Җиңүнең 73 еллыгына багышланган район фестивале конкурсы узды.

Сикертән мәдәният йорты каршында эшләп килгән халык театрының чираттагы премьерасы.  "Моңнар төште башыма"

20 январь көнне Сикертән мәдәният йортында "Җир бизәге- туган авылым белән, мактанырлык минем хакым бар" исеме астында Сеҗе авыл җирлеге үзешчәннәренең иҗат концертлары булды.

Ташкич, Яңа Чүриле, Разъезд Корса авылларында үзара салым акчасына агачлар киселде.

Мөрәле авылы клубында Арча мөхтәсибәте мөгаллимнәре катнашында Мәүлит бәйрәме узды.

3 ноябрь көнне Сикертән авылы мәдәният йортында "Милли гореф-гадәтләр- төбәгебезнең онытылмас хәзинәсе" исеме астында кичә үткәрелде.

Сеҗе авыл җирлегенең Курса Почмак авылында  Сабантуйга бүләк җыю күренеше

Гоберчәк авылындагы мәчетне сәдака акчасына  калай белән тышлап куйдылар

Иске Масра авылында яшәүче Шәмсезоха әбигә 90 яшь тулды.

22 нче апрельдэ Сикертән мәдәният йортында "Яшьлегемә кайтыр идем" исеме астында ретро концерт узды.

25.03.2017 Курса Почмак мәктәбе спортзалында район беренчелегенә, Агрокомплекс  “Ак Барс” призына 60,70,80,90,100 кг һәм  югары авырлыктагы көрәшчеләр арасында  көрәш уздырылды.

Курса Почмак клубында иҗат концертын кабатлап күрсәттек. 11.02.2017ел.

Сикертән мәдәният йорты халык театры Д.Салиховның "Мөгез" спектаклен тамашачыга тәкъдим итте. 28.01.2017 ел

Җомга көн кич белән" дип исемләнгән иҗат концертына әзерлек бара

Матур тормыш-тигез картлык исеме астында Сикертэн мэдэният йортында Котдусовлар гаилэсенэ багышланган кичэ.

Сеҗе китапханәсендә әниләр бәйрәмен чәй өстәле артында үткәрү

Мөрәле авылында туып үскән эшмәкәр Шамил Хаҗиев ифтар мәҗлесе оештырды

Идел буе дәүләт физкультура, спорт һәм туризм академиясе доценты, биология фәннәре кандидаты, туризм буенча ике тапкыр Россия чемпионы, спорт остасы Нәбиуллин Равил Расип улы һәм Мөрәле мәчете тарафыннан 20 нче март көнне, беренче тапкыр “Мөрәле марафоны” уздырылды. Ярышта 27 чаңгычы катнашты

Иске Масра авылында 2015 елда  жыелган  узарасалым акчасына яна чишмэ тэзелде.

Иске Масра авыл клубы авыл яшьләре белән Яңа елга әзерләнә.Урамда кар сыннары ясалды.Клубта чыршы бизәп куелды.Лотерея уенына билетлар сатыла.Һәрберегезне бәйрәмдә көтеп калабыз.

19 декабрь көнне Сеҗе авыл җирлеге Агрокомплекс “Ак Барс” ширкәте белән берлектә Казанда ярминкәдә катнашты. Көн суык булуга карамастан ярминкә җыр-бию,уен-көлке белән үтте.Кыш бабай белән Кар кызына ияреп Яңа ел символы Маймыл да бар иде.

Соңгы яңарту: 2019 елның 8 июле, 09:04