Консультация - метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү сәгать 17дән 19 апрельдән 18.00 сәгатькә кадәр 20 апрель

2024 елның 19 апреле, җомга

2024 19 апрель кичендә, төнлә һәм көндез 20 апрельдә, Татарстан Республикасында күк күкрәү һәм 15-17 м / с көчле көньяк-көнбатыш җилләр көтелә.

19 апрель кичендә күк күкрәү һәм 15 м / с га кадәр көчле көньяк-көнбатыш җил көтелә. Рәсәйнең Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы өчен төп дирекциясе тәкъдим итә:

1. Без биналардан чыгу һәм өйдә калуны тәкъдим итәбез. Балаларны игътибарсыз калдырмаска кирәк.

2. Әгәр көчле җил сезне читтә тотса, без җир асты юлларында яки подъездларда сыенырга киңәш итәбез. Сез өй диварлары янындагы көчле җилләрдән яшерергә тиеш түгел, чөнки шифер һәм башка түбә материаллары түбәләрдән төшәргә мөмкин. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына һәм бетмәгән биналарга кагыла.

3. Урамда сез такталардан, билгеләрдән, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торырга тиеш

4. Сез зур агачлар янында булырга тиеш түгел, яисә алар янындагы машиналар куярга тиеш түгел - җил өзелгән ботаклар зур куркыныч тудырырга мөмкин.

5. Электр линиясе астында тору һәм көчле җилдә төшкән электр чыбыкларына якынлашу куркыныч.

6. upperгары кат тәрәзәләреннән егылган ватылган пыяла, шулай ук ​​түбә элементлары һәм җил өзелгән стукко бизәлеше куркыныч тудырырга мөмкин. Бу куркыныч төзелә торган яки яңартылган биналар янында арта.

7. Барлык өй тәрәзәләре дә бик ябык булырга тиеш, егылып төшә торган әйберләр балконнан һәм логиядән чыгарылырга тиеш

8. Сезнең яшәү яки эш урыныгыздагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ерак торырга кирәк.

Күк күкрәү вакытында:

Әгәр дә сез велосипедта яки мотоциклда йөргәндә күк күкрәүгә эләксәгез, машина йөртүегезне туктатыгыз һәм машинагызнан 30 метр ераклыкта көтегез. Сез машина белән сәяхәтне дәвам итмәскә тиеш, чөнки электроника эшендә җитешсезлекләр булырга мөмкин. Сез туктарга, машина тәрәзәләрен ябарга һәм начар һава торышын көтәргә тиеш.

Әгәр дә күк күкрәү вакытында ачык мәйданда булсагыз, түбән җирдә мөмкин булса, җирдә (комлы яки ташлы туфракта) ятарга киңәш ителә. Сезнең янда елга, күл яки буа булмавы мөһим, чөнки су яхшы үткәргеч, һәм яшен суы су объектыннан 100 метр радиуста тарала.

Машина йөртүчеләр машина йөртүдә бик сак булырга тиеш.