Консультация - метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү 2024 елның 16 августында 04:00 - 18:00

2024 елның 15 августы, пәнҗешәмбе

2024 елның 16 августында иртән һәм төштән соң, Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә 15-17 м / с көчле төньяк-көнбатыш җилләр көтелә.

Рәсәйнең Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының төп дирекциясе хәбәр итә:

Җил артканда:

1. Биналардан чыгу һәм өйдә калуны чикләргә киңәш итәбез. Балаларны игътибарсыз калдырмаска кирәк.

2. Әгәр көчле җил сезне читтә тотса, без җир асты юлларында яки подъездларда сыенырга киңәш итәбез. Сез өй стеналары янындагы көчле җилләрдән яшерергә тиеш түгел, чөнки шифер һәм башка түбә материаллары түбәләрдән төшәргә мөмкин. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына һәм бетмәгән биналарга кагыла.

3. Урамда сез такталардан, билгеләрдән, юл билгеләреннән, электр линияләреннән ерак торырга тиеш

4. Сез зур агачлар янында булырга тиеш түгел, яисә алар янындагы машиналар куярга тиеш түгел - җил өзелгән ботаклар зур куркыныч тудырырга мөмкин.

5. Электр линияләре астында тору һәм көчле җилдә төшкән электр чыбыкларына якынлашу куркыныч.

6. upperгары кат тәрәзәләреннән егылган ватылган пыяла, шулай ук ​​түбә элементлары һәм җил өзелгән стукко бизәлеше куркыныч тудырырга мөмкин. Бу куркыныч төзелә торган яки яңартылган биналар янында арта.

7. Өйдәге барлык тәрәзәләр дә бик ябык булырга тиеш, егылып төшә торган әйберләр балконнан һәм логиядән чыгарылырга тиеш

8. Сезнең яшәү яки эш урыныгыздагы тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ерак торырга кирәк.