Консультация - метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү сәгать 21 дән 27 августтан 09:00 га кадәр

2024 елның 27 августы, сишәмбе

Хөрмәтле гражданнар! Федераль дәүләт бюджет институтыннан "Гидрометеорология һәм Татарстан Республикасының экологик мониторинг офисы" ннан түбәндәгеләр алынды:

Консультация - метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү

сәгать 21 дән 27 августтан 09:00 га кадәр 28 август, 2024

28 августта төнлә һәм иртә белән Татарстан һәм Казан Республикасында томан көтелә.

2024 елның 27 августында Татарстан Республикасының төп территориясендә 3 класслы урман янгын куркынычы көтелә.

Томан эчендә:

Әгәр дә сез табигатьтә булсагыз һәм томанның калынуына игътибар итсәгез, урманда яки су объектында юнәлешне югалтмас өчен чаралар күрергә кирәк, томан барлык юл кулланучылары өчен куркыныч тудыра. Машинада томан белән йөргәндә, кирәксез полоса үзгәрүләреннән, узып китүдән һәм алга китешләрдән сакланырга кирәк. Томан ераклыкны яшерә - шуны истә тоту мөһим - гадәти араны арттырырга һәм тизлекне киметергә киңәш ителә.

Кискен тормоздан сакланырга кирәк: туктарга кирәк булса, тизлек шома киметелергә тиеш. Сез тормоз педалын берничә тапкыр басарга тиеш, шуның белән сезнең артта йөргән машина йөртүчеләрен кисәтергә сигнал бирергә. Томан белән йөргәндә, машина йөртүчеләрнең аруы арта, кирәк булмаса, ерак араларга сәяхәт итмәгез.

Начар күренү шартларында машина йөрткәндә, кирәксез полоса үзгәрүләреннән, узып китүдән, алга китешләрдән сакланырга кирәк.

Кинәт тормоздан сакланырга кирәк: кирәк булса тизлекне әкренләп киметергә кирәк. Сез тормоз педалын берничә тапкыр басарга тиеш, шуның белән сезнең артта йөргән машина йөртүчеләрен кисәтергә сигнал бирергә.

Мөмкин булса, сәяхәттән сакланыгыз һәм табигатьтә озын йөрешләрдән сакланыгыз.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен исегездә тотыгыз:

· Алкогольле эчемлекләр кулланмагыз, беркайчан да караватта тәмәке тартмагыз

· Балаларны игътибарсыз калдырмагыз, аларга янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен өйрәтегез;

· Электр чыбыкларын беркайчан да кулланмагыз, электр челтәрен артык йөкләмәгез, электр җылыткычларын кулланганда сак булыгыз;

Электр һәм газ приборларын кабызмагыз.

Машина йөртүчеләр машина йөртүдә бик сак булырга тиеш.

Pedәяүлеләр автомобиль юлларын кичкәндә һәм алар янында булганда сак булырга тиеш.

Мөмкин булса, ерак араларга сәяхәт итүдән сакланыгыз.

Берәр проблема килеп чыкса, сез һәрвакыт бердәм ашыгыч номерга мөрәҗәгать итә аласыз - "112". Шалтыратулар тәүлегенә 24 сәгать кабул ителә, телефоннан һәм кәрәзле телефоннан бушлай.