«Кадрлар резервы. Татарстан Республикасы командасы» Республика яшьләр проекты турында мәгълүмати белешмә

2022 елның 18 гыйнвары, сишәмбе

2009 елдан Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы «Татарстан Республикасының иҗади яшьләр академиясе»  белән берлектә «Кадрлар резервы» Республика яшьләр проектын тормышка ашыра. Проектта ел саен Татарстан Республикасы территориясендә яшәүче 16 яшьтән 35 яшькә кадәрге барлык социаль - демографик төркем вәкилләре катнаша. Кандидатлар түбәндәге сайлап алу этапларын узалар: www.rezervrt.ru сайтында гариза тутыру - тест һәм экспертлар белән эңгәмә. Сайлап алу мотивацияне, катнашуның максатын, лидерлык потенциалын, команда белән эшләү күнекмәләрен һәм катнашучыларның стандарт булмаган фикерләвен билгеләргә мөмкинлек бирә.

«Кадрлар резервы. Татарстан Республикасы командасы» -Татарстан Республикасында дәүләт яшьләр сәясәтен гамәлгә ашыру өчен кадрлар формалаштыру һәм үстерү бурычы торган проект. Әлеге проект яшьләр белән эшләү буенча белгечләрнең төп компетенцияләрен үстерергә ярдәм итәргә тиеш. Анда Татарстан Республикасы территориясендә даими яшәүче 16 яшьтән 35 яшькә кадәрге яшь кеше катнаша ала. Укулар өч төп юнәлеш буенча узачак:

• «Игелек» командасы: иреклелек өлкәсендә менеджмент-гражданнарның иҗтимагый-файдалы эшчәнлеккә җәлеп ителү дәрәҗәсен күтәрү, татарстанлыларның ирекле эшчәнлектә катнашу ихтыяҗын формалаштыру һәм тормышка ашыру өчен шартлар тудыру;

• "Патриот" командасы: патриотик проектларны тормышка ашыру – социаль әһәмиятле кыйммәтләрне, гражданлык һәм патриотизмны формалаштыруны һәм үстерүне тәэмин итә торган механизм булдыру;

•  «Җәмгыять» командасы: менеджмент өлкәсендә күнекмәләрне үстерү – идеяләр тирәсендә фикердәшләр бергәлеген формалаштыру, проблемалар яки продукт, яшьләр сәясәте өлкәсендә эшләү, яшьләр белән нәтиҗәле эшләү принципларына һәм механизмнарына өйрәтү.

Программа шул рәвешле ки, этапларда һәр катнашучы өчен шәхси үсеш планы төзеләчәк. Шулай ук катнашучының үсеш зонасы буларак төп күнекмәләр һәм компетенцияләр билгеләнәчәк. Моннан тыш, катнашучылар интенсив рәвештә дәүләт яшьләр сәясәте өлкәсен һәм яшьләр өлкәсендә эшләү технологияләрен өйрәнәчәкләр. Дистанцион этапларда катнашучылар практикада үз этапларында алган белемнәрен һәм күнекмәләрен кулланачак. Катнашучыларның бурычларының берсе - үз командасын формалаштыру һәм миссияләрне (биремнәрне) үтәү өчен ресурслар эзләү. Шулай ук катнашучылар өчен проект юнәлешләре буенча республиканың коммерцияле булмаган оешмаларында стажировкалар оештырылачак. Шулай итеп, Татарстан Республикасы командаларында һәм оешмаларында яңа проект төркемнәре оештырылачак. Гаризалар кабул итү кампаниясе 2022 елның 30 гыйнварына кадәр түбәндәге сайтта дәвам итә: https://rezervrt.ru.

Белешмә өчен: 2021 елда катнашучылар программаны 3 юнәлеш буенча уздылар:

- дәүләт яшьләр программасын үстерү-яшьләр сәясәте өлкәсендә эшләү өчен кирәкле белемнәр: яшьләр белән эшләү, эш принциплары һәм механизмнары ни өчен кирәк, ә иң мөһиме-яшьләр сәясәте өлкәсендә эшләгәндә нәтиҗәле булырга;

- гражданлык җәмгыяте-сәяси, икътисади һәм социаль үсеш коралы. Үзтәэмин  өлкәсе, ирекле формалашкан коммерцияле булмаган оешмалар һәм ассоциацияләр. Гражданлык җәмгыяте-хәзерге җәмгыять проблемаларын хәл итүнең бер ачкычы;

- социаль үзгәрешләр һәм инновацияләр-актуаль идеяләргә ярдәм итү өчен кирәк булган белемнәр, аларны заманча көн чынбарлыгына яраклаштырып, көндәшлеккә сәләтле итү максаты белән эшләү.

Проект үзе көндезге һәм дистанцион этаплардан тора. Көндезге этапларда катнашучылар Анна Фельдман җитәкчелегендә формаль булмаган белем бирү тренерлары программасын уздылар. Программа үз эченә мастер-классларны, тренингларны, республика лидерлары һәм югары дәрәҗәле лидерлар, питчинглар һ. б. белән мотивацион очрашуларны ала. Дистанцион этаплар дәвамында катнашучылар яшәү урыны буенча «өй эше» үтәделәр: интерактив-белем бирү чаралары оештырдылар, социаль акцияләр үткәрделәр, үзанализ белән шөгыльләнделәр, үз проектының концепциясен эшләделәр.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, 2021 елгы форум кампаниясендә проектның төрле сезоннарын тәмамлаучылар 4 401 700 сумлык грантлар оттылар. 12 ел дәвамында проектта 12 600 дән артык кеше катнашты. Барлыгы 2170 кеше укытылды, «резервта»гы 210  Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль хакимият органнарына эшкә чакырылды; 260тан артык катнашучы һәм финалга чыгучы сәнәгать һәм коммерция секторы предприятиеләренә эшкә урнашты, 75тән артык проект, 2350дән артык социаль акция гамәлгә ашырылды, 350 дән артык интерактив-белем бирү чарасы үткәрелде.     Проектның төрле  этапларында Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Н.Л.Фишман, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры Т.Д. Сөләйманов, Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты М.М. Бариев һәм башкалар чыгыш ясады.

Проектны тәмамлаучылар арасында «Спорт проектларын гамәлгә ашыру үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасы директоры Алена Комарова, ТР Дәүләт Советы каршындагы ТР Яшьләр парламенты рәисе Нина Шимина, ТР Мөслим муниципаль районы Башкарма комитетының яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге башлыгы Илшат Яббаров, ТР Президенты каршындагы Эшкуарлык советы координаторы Айрат Сөнгатуллин, ТР яшьләр үзәге директоры Валентин Шихобалов, «ТР сатып алуларны үстерү үзәге» генераль директорының беренче урынбасары Наилә Шакирова, мэрия Аппараты җитәкчесе Илдар Хөҗҗәтов, Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты ярдәмчесе Раил Шәмсетдинов, Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Газинур Бакиров, «Земля» Россия Федерациясе Яшьләр хөкүмәтләре ассоциациясе рәисе һәм  генераль директоры Динә Гыйззәтуллина, Түбән Кама муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесенең икътисади үсеш һәм проект идарәсе буенча урынбасары Ленар Әхмәтов, Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министры урынбасары Алла Кондратьева, Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районы Башкарма комитетының яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге башлыгы Станислав Чапурин һәм башкалар катнашты.