октябрь, 2017 ел
җомга

Район ветеринария берләшмәсе хезмәткәрләре хуҗалыкларда әзерләнгән азык һәм сыерларның кан анализларын тикшергәннән соң чаң суга: азыкның сыйфаты нормаларга туры килми, терлекләр организмында каротин җитми.

Зал тулы ир-егетләр: офицерлар, армиягә китәсе егетләр, хәрби хезмәт үтеп кайтканнар... Республиканың хәрби комиссары генерал-майор Сергей Погодин, Татарстан Республикасының кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкиле Сәрия Сабурская, район башлыгы Илшат Нуриевны аягүрә басып каршы алдылар.

Арчада Ленинград өлкәсенең Тосно районы делегациясен кабул иттеләр. Район башлыгы урынбасары Евгения Закамская җитәкчелегендәге делегация составында “Изге юл” татар җәмәгатьчелек оешмасы рәисе Иниятулла Кутуев, аның урынбасары, авыл җирлеге башлыгы Мирхәйдәр Немешев һәм оешма әгъзасы, фирма җитәкчесе Илсур Усманов бар иде.

Белгечләр яңа сыерчык ояларын көздән куярга киңәш итәләр. Кошчыклар карап китәләр дә, язын туры шунда кайталар, янәсе. Монысы бәхәсле, әмма бездә кышлаучы канатлы дусларыбыз шул ояларда төн куна, салкыннарда, буран–җилләрдә ышыклану урыны таба.

Үзара салым акчасын һәр авыл җирлеге үзенчә файдалана. Берсе авылларда урам юлларын төзекләндерә, икенчесе су кертә, өченчесе зиратларны тәртипкә китерә һәм башкалар. Кыскасы, кемнең кайсы җире ныграк “авырта”. Әмма барысының да максаты бер – авыл халкының тормыш-көнкүрешен яхшырту.

Безгә ничек хезмәт күрсәтәләр? Һәркем өчен якын тема. Бу уңайдан берничә очракны язып үтәсе килә. Тискәре күренешләрне генә түгел, уңайларын да күрә белергә һәм язарга кирәк.

Узган гасырның 20нче еллар уртасында халыкны берләштерү, колхозлашуның беренче этабы — коммуна төзү максатыннан яңа авылларга нигез салына. Районыбызның Xнчы Октябрь авылы да шул чорда барлыкка килә, 1927 елда төзелгәнгә, авылга шундый атама бирелә. Бирегә халык, җир алып аерылып чыгып, нигездә, Масра якларыннан күчеп утырган. Ныклап урнашып киткәч, аларның тормышына кызыгып башка җирләрдән, хәтта ерак районнардан да килүчеләр була.