февраль, 2018 ел
җомга

Районда тиздән авыл кешесенә үз хуҗалыгында җитештергән продукциясен урнаштыру мөмкинлеге артачак. Шулай ук эшсезлек мәсьәләсе дә берникадәр хәл ителү (200ләп эш урыны) алдында тора.

Икенче ел рәттән районда авыл яшьләре форумы үткәрелә. Узган җомгада да Арча педагогика көллиятенә бәхет эзләп читкә чыгып китмичә, туган авылында эшкә калган егетләр һәм кызлар җыелды. Аларны район башлыгы Илшат Нуриев сәламләде.

90 яшькә кадәр 46 кило авырлыкны саклаган кеше ул Әминә апа. Серен үзеннән әйттердек.

– Хәрәкәт! – диде ул. – Һәм чамасын белеп кенә ашарга!

Әминә апа Хөсәенова чыгышы белән Наласа авылыннан. Бүген улы Илгиз килене Илгизә гаиләсе белән Иске Чүриледә яши.

Россия Федерациясе монополиягә каршы хезмәтенең Татарстан идарәсе җитәкчесе урынбасары Рузалин Хәбибуллин бу атнада Арчада булып китте һәм район башкарма комитетында гражданнарны кабул итте.

Арчаның 2нче мәктәбенең 9-11 сыйныф укучылары “Россия студентлар отрядлары” Татарстан төбәк бүлеге вәкилләре белән очрашты. Әлеге очрашулар Арча Укучылар сарае белән берлектә уздырыла.

Арчада яшәсәм дә Гөлара Шәрипова турында мин беренче тапкыр Буада ишеттем. Буа дәүләт сатира театры җитәкчесе Раил Садриев аның бер шигырен укыды. Күпмедер вакыттан соң шул ук шигырьне ул Арча Мәдәният йортында сөйләде һәм сәхнәгә авторны (“Без аның белән бер–беребезне ачтык. Ул минем шигырь аша моноспектакльгә кереп китте”, – ди Гөлара.) чакырды. Шигырьләрен даими укып барсам да, Гөлараны беренче тапкыр шунда күрдем.

Ренат Насыйбуллин редакциябездә еш була. Заманында үзе дә биредә фотограф булып эшләгәнлектән, хәл дә белә, яңалыклар белән дә таныштыра.

Гөлчәчәк һәм Әхмәт Галиевлар... Туган авыллары Сеҗедә “Галиябану” спектаклендә Галиябану һәм Хәлил булып уйнап, берничә елдан өйләнешеп, 63 ел мәхәббәтле гомер кичергән пар бит алар!

Арча станциясендә яшәүче Фәйзүнә Закирҗанова 90 яшьлек юбилеен билгеләп үтте. Хезмәт ветеранын гомер бәйрәме белән район башлыгы урынбасары Любовь Осина тәбрикләде, Россия Президенты Владимир Путинның, район башлыгы Илшат Нуриевның Рәхмәт хатларын, чәчәк бәйләме һәм бүләк тапшырды.