июль, 2018 ел
чәршәмбе

Соңгы көннәрдә район өстен каплаган кысыр болытлар яңгырлыга әйләнде. “Июль аенда Арчада 49 мм яңгыр яуды, – ди район авыл хуҗалыгы һәм азык–төлек идарәсенең үсемлекчелек бүлеге консультанты Раил Шакирҗанов. – Июль нормасы – 63 мм.

Июль – умартачылар өчен сынау ае. Язгы мәшәкатьләр артта калды, күч аерулар чоры да үтеп бара. Бал сезонына кем нинди әзерлектә килгәнлеге шушы айда билгеле булачак. Көчле умарта бер елны да балсыз калдырмый.

Армиягә язгы-җәйге чакырылышның соңгы төркеме китте. Барысы 17 егет. Китәргә бер көн кала кичке сәгать 4кә Арча хәрби комиссариатына җыелдылар. Килүгә капка янында Югары Мәтәскәдән көрәшчеләр нәселеннән Вагыйз Мәннанов белән очраштык. Хәлләрен сораштым.

Шушы көннәрдә Яңа Чүриледә яшәүче Антонина Осипова 90 яшьлеген билгеләп үтте. Олы юбилее белән аны район башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Рамил Гарифҗанов котлады, Россия Президенты Владимир Путинның һәм район башлыгы Илшат Нуриевның Рәхмәт хатларын, чәчәк бәйләме һәм истәлек бүләге тапшырды.

Чулпан авылында яшәүче Екатерина Чаптарова 90 яшьлек юбилеен билгеләп үтте. Аны район башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Рамил Гарифҗанов котлады, Россия Президенты Владимир Путинның һәм район башлыгы Илшат Нуриевның Рәхмәт хатларын, чәчәк бәйләме һәм истәлек бүләге тапшырды. Юбилярны котларга балалары һәм оныклары да җыелган иде.

Бу көннәрдә базар-кибетләрдә яшелчә, җиләк-җимешләр күбәйде, уңыш мул булган саен бәяләрендә дә үзгәрешләр бар.