март, 2017 ел
җомга

24 март көнне “Арча” спорткомлексында 2002-2004 нче елгы, 2005 нче елгы һәм аннан яшьрәк егетләр һәм кызлар арасында өстәл теннисы буенча Арча районы беренчелегенә ярышлар узды. Ярышларда районыбызның 10 мәктәбеннән 43 бала катнашты.

24 нче март көнне «Арча” спорткомплексында 2000-2003 нче елгы егетләр һәм кызлар арасында бадминтон буенча Арча районы беренчелегенә ярышлар узды.

Мин хәзер сөйләячәк вакыйгалар бераз әкияткә дә охшаш. Чыннан да, бер ай эчендә хезмәт хакы ун мең сумга арта аламы? Ала икән шул! Кайда дисезме? Үзебезнең районда, элеккеге “Арча” ширкәтенең “Төрнәле” бүлекчәсендә.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Арча районы буенча бүлеге шәхси составы көче белән 2017 елның 20 мартында Арча районы территориясендә “Тоннель” профилактик чарасы үткәрелүе турында газетада, социаль челтәрләрдә белдерүләр чыкты, радиодан алдан ук хәбәрләр җиткерелде.

“Казан арты” тарих–этнография музеенда булган 1957 елда Мәскәүдә үткән татар әдәбияты һәм сәнгате ункөнлегендә катнашкан якташларыбыз белән очрашудан таң калып кайттым.

“Яшь йөрәкләр” вокаль ансамбле иҗат бәйрәменең исеме әнә шундый иде. Алар оешканга 10 ел. Юбилейны матур итеп район Мәдәният йортында билгеләп үттеләр.

Район Иҗтимагый советының чираттагы утырышы булды. Анда район башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Рамил Гарифҗанов катнашты. Утырышны район Иҗтимагый советы рәисе Ринат Һидиятов алып барды.

Шурабаш мәктәбенең мари теле һәм әдәбияты укытучысы Олеся Антипова район Иҗтимагый совет утырышында Татарстан халыклары съездына делегат итеп сайланды. Тиздән 22 апрельдә буласы Татарстан халыклары Съездына алар Арча районыннан 9 делегат барасы.

Безнең Арча татар районы булып санала. Әмма төрле милләт халкы – рус, мари, удмурт, үзбәк, украин, әрмән һәм башкалар – бер гаилә булып дус һәм тату яши. Шәһәребездә корея милләте вәкилләре дә бар. Арчада Цойлар гаиләсе турында белмәгән кеше юктыр.

Чынгыз Айтматов әсәре буенча сәхнәләштерелгән “Гүзәлем Әсәл” спектаклен моннан күп еллар элек караганым бар иде. Г.Камал исемендәге академия театры артистлары куйды. Төп рольләрдә Наилә Гәрәева (Әсәл), Ринат Таҗетдинов (Ильяс), Шәүкәт Биктимиров (Байтимер) уйнады. Анда барган вакыйгалар шулкадәр күңелгә сеңеп калган, күпме вакыт үтүгә карамастан, әлеге артистларның уйнаулары әле дә күз алдында.