октябрь, 2015 ел
җомга

Авыл хуҗалыгы һәм эшкәртү сәнәгате хезмәткәрләре көне уңаеннан муниципаль район башлыгы Илшат Нуриевка берничә сорау белән мөрәҗәгать иттек.

Арчаның 5нче гимазиясе югары сыйныф укучылары кулларына пенсия турындагы төсле матур китапны алгач, “О-о, пенсия!” дип үзара көлешеп алдылар. Чыннан да, аларга пенсия чоры Каф таулары артында кебек әле. Әмма!

Редакциягә Арча шәһәренең Банк урамында яшәүче Минямал Фазлыева килеп керде.

— Без Арчага күп еллар элек Себердән күчеп кайткан идек, — диде ул. — Ирем белән икебез дә пенсиядә. Быел Өлкәннәр көнендә икебезгә дә күчтәнәчләр китереп киттеләр, бик куандык та, гаҗәпләндек тә. Моңа кадәр андый хәлнең булганы юк иде. Район җитәкчеләренә зур рәхмәт!

17 октябрьдә Арчада Бәрәңге бәйрәме үткәрелә. Иң зур бәрәңгегә, иң үзенчәлекле бәрәңгегә, иң тәмле бәрәңге ризыгына, бәрәңгегә багышлаган шигырьләргә, бәрәңге турында иң матур җыр башкаручыга конкурслар оештырыла.

Арча стадионына кичләрен йөрергә төшсәң, биатлончы, чаңгычыларның чаңгы-роллерларда чыж да выж шууларын күрәсең. Быел аларның трассасы тагын да озынайтылган. Моның өчен алар район башлыгына рәхмәт әйтә.

1 октябрьдә Шушмабаш урта мәктәбенең ветеран укытучылары Арчага сәяхәт кылды. Менә шулай бергә очрашып, коллектив белән килү үзе үк йөрәккә рәхәт. Аралашалар, сөйләшәләр, күңел ачалар.

Россия Хөкүмәте рәисе Дмитрий Медведев белдерүенчә, якын арада пенсиягә чыгу яшен озайтырдай алшартлар күренми. Илдә гомер озынлыгы арта барып, бу бюджет акчасын шактый янга калдырыр- га булышса да, якын арада ялга чыгу вакыты элеккеге кебек үк калачак. Ләкин иртәме, соңмы әлеге мәсьәләгә әйләнеп кайтачаклар.

Полиция участок инспекторы, подполковник Раил Рәхмәтуллин, районара аучылык бүлеге җитәкчесе Илһам Галимҗанов, “Шора” аучылык хуҗалыгы инспекторы Раил Сәләхетдинов 24 сентябрьдә төнлә Түбән Оры басуында автобраконьерлык белән шөгыльләнгән Р–н белән Р–лны тоткарладылар. Аларга шактый күләмдә штраф түләргә туры килә.

Сәйдә Мөхәммәтҗанова халыкка телевидение каналыннан барган “Голос” тапшыруы аша танылды. Аның саф татар телендә татар халык җырын башкаруы, челтерәп аккан чишмә суыдай яңгыравыклы, матур тавышы жюри әгъзаларын гына түгел, бөтен дөнья халкын сокландырды.