октябрь, 2023 ел
дүшәмбе

Бүген музеебызда "Туган ягым - яшел бишек" проекты кысасында Ветераннар Советы белән берлектә "Тукай безнең күңелләрдә" интеллектуаль уены узды.

дүшәмбе

Арча муниципаль районы территориясендә санитар-экологик икеайлык кысаларында өмәләр дәвам итә. Шимбә көнне район мәдәният учреждениеләре хезмәткәрләре «Казан Су» паркында узган өмәдә катнаштылар.

апрель, 2023 ел

31 нче мартта Арча үзәк китапханәсендә фатирник форматында шигырь кичәсе узды.

"Каурый каләм" әдәби-иҗат берләшмәсе әхелләре һәм Арчаның яшь, өметле шигырь язучылары сүз тәмен белүче шигърият сөючеләргә шигырьләрен тәкъдим итте.

Арча район балалар китапханәсендә Арчаның 1нче урта мәктәбенең 2 нче сыйныф укучылары Халыкара урман көненә багышланган «Урман-табигый байлык» дигән бик файдалы һәм кирәкле экологик чарада кунакта булдылар. Чөнки урманнар бәяләп бетергесез экологик, социаль һәм икътисади әһәмияткә ия.

дүшәмбе

1 апрельдә бөтен планета Халыкара кошлар көнен билгеләп үтә. Шул уңайдан Иске Кырлай авыл мәдәният йортында китапханә белән берлектә Халыкара кошлар көненә багышланган «Кошкайлар, дускайлар» дип аталган экологик сәгать уздырылды.

Татарстанда санитар-экологик икеайлык башланды. Икеайлыкның төп максаты-торак пунктлар территорияләрен санитар чистарту, кар эреп беткәннән соң территорияләрне тиешле экологик һәм санитар-эпидемиологик хәлгә китерү.

март, 2023 ел
җомга

"Татарстан республикасының хатын-кыз исемнәре: тарих һәм заман" проекты катнашучысы, Россиядә “Педагог һәм остаз” елы уңаеннан, 53 ел педагогик стажы булган – педагогик хезмәт ветераны, Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре, озак еллар Арча педагогия көллиятендә музыка укытучысы булып эшләгән, 56 ел  “Ләйсән” халык вокаль ансамблен җитәкләгән Шәйхетдинова Зилә Зәки кызы белән Арча үзәк китапханәсендә җылы, матур, хатирәләргә бай очрашу узды.

декабрь, 2022 ел
чәршәмбе

Халык алдында сөйләүдән курку каян килә һәм аның белән ничек көрәшергә? Әлеге һәм башка сорауларга чара спикеры Фәридә Фердинант кызы җавап бирде. Аннары дикция һәм артикуляцияне үстерү буенча мастер-класс үткәрде.

ноябрь, 2022 ел
җомга

«Пушкин картасы» программасы кысаларында Г. Тукай исемендәге Ашытбаш һәм В.Ф.Ежков исемендәге Арча 1 нче урта гомуми белем мәктәбе укучыларына “Татар орнаментында ләлә чәчәге” исемле эчтәлекле лекция һәм мастер-класс оештырылды.

ноябрь, 2022 ел
дүшәмбе

"Без чынбарлыкны йөрәгебез белән генә күрәбез. Безнең күзләр өчен күп әйберләрнең асылы күренми» (Антуан де Сент-Экзюпери)

Россиядә 15 нче октябрьдан 13 нче ноябрьга (Халыкара сукырлар көне) кадәр ел саен Ак таякчык айлыгы уза.