май, 2017 ел
җомга

18 май көнне Кырлайдагы Тукай музее бинасында "ТатАрча кичләре" проекты кысаларында "Акыл-баттл" интеллектуаль уены булып узды. Бүгенге ярышта  Яңа Кырлай, Яңа Кишет, Ташкичү һәм Өчиле мәктәпләре укучылары үз белемнәрен сынадылар... Барлык кунаклар башта музейда экскурсиядә булдылар, бу вакытта да үзләренә бик күп файдалы мәгълүматлар туплый алдылар һәм бәйге башланып та китте. Барлык катнашучыларны сәламләп аны Арча муниципаль районы “Мәгариф идарәсе” начальнигының тәрбия эшләре буенча урынбасары Шакирова Миләүшә Ниязовна ачып җибәрде.

17 майда Арча район авыл хуҗалыгы һәм азык–төлек идарәсе җитәкчесе Ренат Гатиятов, “Бердәм Россия” партиясе Арча җирле бүлеге башкарма комитетының баш белгече Зөфәр Нәҗметдинов язгы кыр эшләрендә яхшы күрсәткечләргә ирешкәннәре өчен “Курса МТСы” ширкәте механизаторы Динар Шакировка, “Ак барс” агрокомплексы” ширкәте тракторчысы Фидаил Фатыйховка, “Казанка” ширкәте тракторчысы Ингел Шәриповка, “Лотфуллин Р.З.” ширкәте тракторчысы Илдус Саттаровка, “Габбасов А.А.” крестьян–фермер хуҗалыгы тракторчысы Айрат Шаһидуллинга “Бердәм Россия” партиясе җирле бүлеге секретаре Илшат Нуриевның Рәхмәт хатларын, вымпеллар һәм акчалата бүләкләр тапшырдылар.

Кешелек дөньясы гомер-гомергә чишмәләргә игътибарлы булган. Аларны чистарту, төзекләндерү һәм тәрбияләп тору изге эш, әҗер-савап саналган. Чишмә — Аллаһы Тәгалә биргән зур нигъмәт, чиста су — тормыш чыганагы. Аны чистарту, кешегә су алу өчен уңайлы итү – зур савап.

Кышкы каникул вакыты. Арча стадионында мәктәп укучылары арасында чаңгы ярышы бара. Шунда Яңа Кенәр мәктәбе физкультура укытучысы Равил Әгъләмовның ничек итеп балалар өчен янып-көеп йөрүенә игътибар иткән идек. Балаларны ярышка озатып кала, финишка җитәрәк: “Әйдә, әйдә, тизрәк!“ – дип көч-куәт биреп, йөгерә-атлый каршы ала.

Беренче майда Түбән Пошалымда яшәүче Хәтимәбикә Шаһиева 90 яшьлеген билгеләп үтте. Хезмәт ветеранын котларга район башлыгы урынбасары Любовь Осина барды. Ул юбилярга Россия Федерациясе Президенты Владимир Путинның һәм район башлыгы Илшат Нуриевның Рәхмәт хатларын, бүләк тапшырды.

Ел да 15 май Гаилә көне буларак билгеләп үтелә. Һәм ел да бу көнне Арча ЗАГСы хезмәткәрләре алтын туйларын билгеләп үтүче, хәтта аннан да озаграк бергә гомер итүче районның иң матур парларына чын бәйрәм ясый.

“Арча” спорт комплексында мәктәп укучылары арасында волейбол ярышлары булды.

Үткән якшәмбедә “Арча” спорт комплексының бассейнында көне буе ярышлар барды. Бассейнда шөгыльләнгән балалар ярышты.

Татарстан Республикасы Экология һәм табигый байлыклар министрлыгының Төньяк территориаль идарәсе җитәкчесе урынбасары Радил Сафинга Татарстанның атказанган экологы дигән мактаулы исем бирелде.

Утар Атыдан Абдулла Хәсәнов сугышта 1942 елны алынган.